Îndemn la pelerinaj


 

 Turul Basarabiei 

 Oferta anului 2016   PUTNA  

 Oferta anului 2016  PRISLOP 

 Oferta anului 2016  TRANSALPINA 

MUNTENIA: Pelerinaj la mormintele: Gurie Grosu - Mitropolit al Basarabiei şi Mihai Eminescu

                  pb     

Sfinţi Români şi de alt Neam

Sfinţi Ocrotitori ai Moldovei

Harta Mănăstirilor din România

Harta Mănăstirilor din Basarabia

Calendar creştin ortodox stil vechi/nou

Calendar creştin ortodox stil nou

Ambasada României

   > Formular viza A, B, C 

   Formular viza A, B, C - completat   

Localităţi din Republica Moldova 

Harta mun. Chişinău

Hartă-calculator distanţe rutiere

Curs şi convector valutar   

Prognoza meteo  

  Skype                     emaus.md

  E-mail      office@emaus.md


Pelerinaje
5-8 octombrie 2017> ARDEALUL şi MOLDOVA: Pelerinaj pe urmele părintelui ARSENIE BOCA. Închinare la mormintele părinţilor Ilie Cleopa şi Iustin Pârvu.
05 Octombrie 2017 - 08 Octombrie 2017, pelerinaj Romania,
Pelerinaj 4 zile/3 nopţi). Plecarea din Chişinău: vineri ora 6.00. Traseu: Chișinău - Iasi - Târgu Neamţ - Miercurea Ciuc - Braşov - Sâmbăta de Sus - Prislop - Alba Iulia - Aiud - Topliţa - Târgu Neamţ - Iaşi - Leuseni - Chişinău. Sosirea la Chişinău: luni, ora 24. Grup: 7 persoane. Transport: 9 locuri. Preţul: 130 euro/pers., în care este inclus transport, 3 cazări . . Tel. de contact:(+373) 797.76.216.

ATENŢIE ! Centrul de Pelerinaj EMAUS din motive ce pot ţine de deschiderea vizelor, trecerea vamei, de condiţiile atmosferice, de starea căilor de acces, de anumite sărbători şi de alte situaţii cu neputinţă a fi prevăzute în realitate, îşi rezervă dreptul de a opera modificări în program, fără a afecta substanţial structura generală a acestuia. Însă uneori vom fi nevoiţi să schimbăm ordinea şi numărul total a obiectivelor propuse în itenerariul pelerinajului.


Pelerinaj 20-23 mai 2016  (4 zile / 3 nopţi)

Plecarea din Chișinău > vineri, 20 mai, ora 6:00
 

Ziua 1

Măn.Sihastria: Chilia și mormântul păr.Cleopa Ilie, Măn.Paltin, Măn.Petru Vodă: participare la Vecernie, chilia și mormântul păr.Iustin Pârvu.

Cazare 1: Măn.Durău. 


Ziua 2

Măn.Durău: Sf.Liturghie, icoana făcătoare de minuni ai Maicii Domnului, Măn.Izvorul Mureșului, Măn.Berivoii Mari, Man.Sâmbăta de Sus: Izvorul părintelui Arsenie Bocamormintele Mitropolitului Ardealului, Crișanei și Maramureșului Î,P,S, Dr.Antonie Plămădeală (originar din Basarabia) şi a părintelui Teofil Părăian. 

Cazare 2: Măn.Sâmbăta de Sus 


Ziua 3

Măn.Prislop: Sfânta Liturghie, mormântul părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului, peștera Sf.Ioan de la Prislop. 

Măn.Strungari,  Măn.Afteea, ALBA IULIA: Catedrala Reîntregirii Sf.Treime, Măn.Râmeț: Vecernia.

Cazare 3: Măn.Râmeț


Ziua 4

Măn.Râmeț: Sfânta Liturghie, Icoana făcătoare de minuni Pantanassa, Măn.Aiud, Măn.Turda: Stela și mormântul lui Mihai Viteazul și/sau Măn.Dumbravă, Mănăstirea Topliţa.

Sosirea la Chișinău > Luni, 4 mai 2015, ora 24.

Harta traseului (clik AICI)

 

 

Pelerinaj 14 decembrie - 17 ianuarie 2016  (4 zile / 3 nopţi)


Ziua 1,

IASI: Catedrala Mitropoliei Moldovei si Bucovinei - Moastele Sf.Cuv.Parascheva - ocrotitoarea Moldovei, Man.Sf.Trei Ierarhi - mormintele domnitorilor Vasile Lupu, Alexandru Ioan Cuza si Dimitrie Cantemir, Monumentul ecvestru al lui Stefan cewl Mare si Sfant, palatul culturii, Biserica Sf.Nicolae Domnesc.

Man.Bistrita - Icoana facatoare de minuni ai Sf.Ana, mormantul domnitorului Moldovei Alexandru cel Bun, Man.PangaratiPopas Cheile Bicazului / Lacul Rosu. Man.Izvorul Muresului: participare la Vecernie

Cazare 1: Man.Izvorul Muresului. 


Ziua 2

Man.Izvorul Muresului: participare la Sfanta Liturghie. Man.Berivoi si/sau Man.Dejani.

Man.Sambata de Sus: Urcare/coborare pe jos la Pestera parintelui Arsenie Boca (3-4 ore). Izvorul parintelui Arsenie Boca. Mormintele Mitropolitului Antonie Plamadeala şi a Parintelui Teofil Paraianu. Participare la Vecernie.  

Cazare 2: Man.Sambata de Sus


Ziua 3

Man.Prislop: Sfanta Liturghie, Mormantul parintelui Arsenie Boca. Pestera Sf Ioan de la Prislop.Man.Afteia si/sau Man.Strungari

ALBA IULIA: Schitul Sf. Lazar, Catedrala Reintregirii Sf.Treime, monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, cetatea. Man.Ramet: participare la Vecernie, Cheile Rametului.

Cazare: Man.Ramet.


Ziua 4

Man.Ramet: Sf Liturghie, icoana facatoare de minuni ai Maicii Domnului, Man.Aiud, Man.Turda, Man.ReceaMan.Petru Voda- Mormantul parintelui Iustin Parvu si/sau Man.Paltin.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plecarea din Chișinău > Vineri, 30 iulie 2015, ora 21.

 
Ziua 1Sâmbată, 30 iulie 2015

TÂRGOVIȘTE, Măn.Viforâta: Sfânta Liturghie, Măn.Dealu, Măn.Stelea (opțional Schitul Sf.Antonie de la Iezer), Măn.Govora, Măn.Dintr-un Lemn: participare la Vecernie, icoana făcătoare de minuni ai Maicii Domnului.

Cazare 1: Măn.Dintr-un Lemn. 

Ziua 2Duminică, 31 iulie 2015

Măn.Surpatele, Măn.Bistrița: moaștele întregi a Sf.Grigore Decapolitul, Peștera Sfântului (peștera Liliecilor), Schitul Jgheaburi, Măn.Arnota (opțional), Culele de la Măldărășești, Măn.Horezu. 

Cazare 2: Măn.Horezu 


Ziua 3, Luni, 1 august 2015

Măn.Polovragi, Măn.Lainici: Sfânta Liturghie, icoana făcătoare de minuni Maica Domnului - Grabnic Ascultătoarea, Schitul Locurele și/sau Schitul Poiana Pustnicului, Măn.Prislop: Vecernia.

Cazare 3: Hațeg.


Ziua 4, Marți,  2 august 2015

Măn.Prislop: Sfânta Liturghie, mormântul părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului, peștera Sf.Ioan de la Prislop. 

Man.Sâmbăta de Sus: Izvorul părintelui Arsenie Bocamormintele Mitropolitului Ardealului, Crișanei și Maramureșului Î,P,S, Dr.Antonie Plămădeală (originar din Basarabia) şi a părintelui Teofil Părăian. 

Sosirea la Chișinău > Marți, 19 mai 2015, ora 24.
 
Harta traseului (clik AICI)

Cuvinte alese din scrierile părintelui Arsenie Boca

„Iubirea lui Dumnezeu pentru cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt faţă de Dumnezeu.”

„Cât asculţi de Dumnezeu, atât ascultă şi Dumnezeu de tine.”

„Dumnezeu nu uită de om, cum uită omul de Dumnezeu.”

„Doar Sfânta Liturghie mai ţine lumea.”

„Cel mai greu păcat, veşnic fără iertare, este starea omului împotriva adevărului.”

„Credinciosul în Dumnezeu depăşeşte limitele omului.”

„Necredincioşii, spre ruşinea noastră, îşi cred necredinţei lor mai mult decât credem noi credinţa noastră.”

„Iertând, ştergi ce ierţi. Ce ierţi la altul, ţie ţi se şterge. Judecata aceasta te scoate de sub judecată.”

‚Înzestrările lui Dumnezeu nu sunt date ca simple ornamente de care să ne bucurăm numai noi.”

„Voi ştiţi despre Iisus o mulţime de lucruri, dar nu-L ştiţi pe El. Şi până nu-L găseşti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ţi găseşti nici sensul tău, nici sensul lumii.”

„Necazurile vieţii sunt un grai mai aspru al lui Dumnezeu către oamenii mai grei sau mai vicleni la minte.”

„Păcatele se înregistrează în codul genetic al fiecăruia.”

„Dacă nu poţi vorbi cu copiii tăi despre Dumnezeu, vorbeşte cu Dumnezeu despre ei.”

„Sunt multe chipuri de a intra în Împărăţia lui Dumnezeu, dar numai o singură uşă: Iisus.”

„Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.”

„Creştinismul nu e numai o afacere de Duminică, ci e o strădanie de toate zilele.”


 
 
Plecarea din Chișinău > Joi, 30 aprilie 2015, ora 21.
 
Ziua 1, Vineri, 2015

TÂRGOVIȘTE, Măn.Viforâta: Sfânta Liturghie, Măn.Dealu, Măn.Stelea (opțional Schitul Sf.Antonie de la Iezer), Măn.Govora, Măn.Dintr-un Lemn: participare la Vecernie, icoana făcătoare de minuni ai Maicii Domnului.

Cazare 1: Măn.Dintr-un Lemn. 

Ziua 2, Sâmbată, 2015

Măn.Surpatele, Măn.Bistrița: moaștele întregi a Sf.Grigore Decapolitul, Peștera Sfântului (peștera Liliecilor), Schitul Jgheaburi, Măn.Arnota (opțional), Culele de la Măldărășești, Măn.Horezu. 

Cazare 2: Măn.Horezu 


Ziua 3, Duminică, 2015, Sf.Cuv.Irodion de la Lainici.

Măn.Polovragi, Măn.Lainici: Sfânta Liturghie de Hram, icoana făcătoare de minuni Maica Domnului - Grabnic Ascultătoarea, Schitul Locurele și/sau Schitul Poiana Pustnicului, Măn.Prislop: Vecernia.

Cazare 3: Hațeg.


Ziua 4, Luni,  4 mai 2015

Măn.Prislop: Sfânta Liturghie, mormântul părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului, peștera Sf.Ioan de la Prislop. 

Man.Sâmbăta de Sus: Izvorul părintelui Arsenie Bocamormintele Mitropolitului Ardealului, Crișanei și Maramureșului Î,P,S, Dr.Antonie Plămădeală (originar din Basarabia) şi a părintelui Teofil Părăian. 

Sosirea la Chișinău > Luni, 4 mai 2015, ora 24.

Harta traseului (clik AICI)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plecarea din Chișinău > Joi, 30 aprilie 2015, ora 23.
 

Ziua 1, Vineri, 1 mai 2015

Măn.Sihastria: Chilia și mormântul păr.Cleopa IlieMăn.Secu, Măn.Paltin, Măn.Petru Vodă: participare la Vecernie, chilia și mormântul păr.Iustin Pârvu.

Cazare 1: Măn.Durău. 


Ziua 2, Sâmbată, 2 mai 2015

Măn.Durău: Sf.Liturghie, icoana făcătoare de minuni ai Maicii Domnului. Măn.Poiana Maicilor, Măn.Toplița, Măn.Doamnei, Măn.Izvorul Mureșului, Man.Sâmbăta de Sus: Izvorul părintelui Arsenie Bocamormintele Mitropolitului Ardealului, Crișanei și Maramureșului Î,P,S, Dr.Antonie Plămădeală (originar din Basarabia) şi a părintelui Teofil Părăian. 

Cazare 2: Măn.Sâmbăta de Sus 


Ziua 3, Duminică, 3 mai 2015, Sf.Cuv.Irodion de la Lainici.

Măn.Prislop: Sfânta Liturghie, mormântul părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului, peștera Sf.Ioan de la Prislop. 

Măn.Strungari,  Măn.Afteea, ALBA IULIA: Catedrala Reîntregirii Sf.Treime, Măn.Râmeț: Vecernia.

Cazare 3: Măn.Râmeț


Ziua 4, Luni,  4 mai 2015

Măn.Râmeț: Sfânta Liturghie, Icoana făcătoare de minuni Pantanassa, Măn.Aiud, Măn.Turda: Stela și mormântul lui Mihai Viteazul și/sau Măn.Recea, Măn.Sihla: Peștera Sf.Cuv.Teodora de la Sihla, Schitul Sf.Daniil Sihastru, 

Sosirea la Chișinău > Luni, 4 mai 2015, ora 24.

Harta traseului (clik AICI)


Pelerinaj (4 zile / 4 nopţi)
 
Pelerinaj pe urmele părintelui ARSENIE BOCA - Omul lui Dumnezeu / ALBA IULIA lui Mihai Viteazul / Hram la Man.Lainici de Sf.Irodion (3 mai)
Plecarea din Chișinău > Joi,  ora 21.
 
Ziua 1, Vineri

Man.Sâmbăta de Sus: Sfânta Liturghie, Izvorul părintelui Arsenie Boca, mormintele Mitropolitului Ardealului, Crișanei și Maramureșului Î,P,S, Dr.Antonie Plămădeală (originar din Basarabia) şi a părintelui Teofil Părăian. ALBA IULIA: Schitul Sf.Lazăr, Catedrala Reîntregirii - Sf.Treime, monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, cetatea  Alba Carolina. AIUD: Măn.Aiud, Măn.Râmeț: participare la Vecernie, icoana făcătoare de minuni ai Maicii Domnului - Pantanassa, Cheile Rametului.

Cazare 1: Măn.Râmeț. 

Ziua 2, Sâmbată

Măn.Prislop: Sfânta Liturghie, mormântul părintelui Arsenie Boca - Sfântul Ardealului, peștera Sf.Ioan de la Prislop.  Schitul Locurele și/sau Schitul Poiana Călugărului. Măn.Lainici participare la Vecernia de Hram.  

Cazare 2: Măn.Lainici 


Ziua 3, Duminică, Sf.Cuv.Irodion de la Lainici.

Măn.Lainici: Sfânta Liturghie de Hram, icoana făcătoare de minuni Maica Domnului - Grabnic Ascultătoarea, TÂRGU JIU: Catedrala Sf.Ap.Petru și Pavel, Ansamblul Monumental Calea Eroilor a lui Constantin Brâncuși: Coloana infinitului (coloana sacrificiului infinit dat de eroii români pentru reîntregirea neamului), Masa tăcerii (Masa lui Iisus Hristos și scaunele celor 12 Sf.Apostoli), Poarta sărutului (Monumentul întregirii neamului), Măn.Hurez și/sau Măn.Bistrița: Vecernia.

Cazare 3: Măn.Hurez sau Măn.Bistrița.


Ziua 4, Luni

Măn.Bistrița: Sfânta Liturghie, moaștele întregi a Sf.Grigore Decapolitul, Peștera Sfântului (peștera Liliecilor).Măn.Hurez sau Măn.Arnota, Măn.Dintr-un Lemn. icoana făcătoare de minuni al Maicii Domnului. 

Sosirea la Chișinău > Luni,  ora 24.


Harta traseului (clik AICI)


Pelerinaj (4 zile / 3 nopţi)

Traseu: Chisinau - Leuseni - Braşov - Făgăraş - Sambata de Sus - Sibiu - Alba Iulia - Ramet - Haţeg - Prislop -  Aiud - Cluj - Floresti - Ponor - Recea -  Tg.Mures- Sovata - Izvorul_Muresului - Gheorghieni - Lacul_Rosu - Bicaz - Piatra_Neamt - Iasi - Leuseni - Chişinău. 

Plecarea din Chisinau > Vineri, ora 7.


Ziua 1, Vineri

Man.Sambata de Sus: Izvorul parintelui Arsenie Boca. Mormintele Mitropolitului Antonie Plamadeala şi a Parintelui Teofil Paraianu. ALBA IULIA: Schitul Sf. Lazar, Catedrala Reintregirii Sf.Treime, monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, cetatea. Man.Ramet: participare la Vecernie, Cheile Rametului.

Cazare 1: Man.Ramet. 

Ziua 2, Sambata

Man.Prislop: Sfanta Liturghie, Mormantul parintelui Arsenie Boca. Pestera Sf Ioan de la Prislop. CLUJ: Catedrala Sf,Treime,  Man.Aiud si/sau Man.Floresti. Man.Ponor participare la Vecernie.  

Cazare 2: Man.Ponor 


Ziua 3, Duminica

Man.Ponor: Sfanta Liturghie, Man.Recea, Man.Toplita si/sau Man.Doamna,  Man.Izvorul Muresului: Vecernia.

Cazare: Man.Izvorul Muresului.


Ziua 4, Luni

Man.Izvorul Muresului: Sfanta Liturghie. Popasuri Cheile Bicazului / Lacul Rosu. Man.Pangarati si/sau Man.Bistrita - Icoana facatoare de minuni ai Sf.Ana, mormantul domnitorului Moldovei Alexandru cel Bun.  


 

Pelerinaj 30 octombrie-2 noiembrie 2014

(4 zile / 3 nopţi)

Calendar ortodox 30 octombrie-2 noiembrie 2014

30 J Sf. Mc. Zenovie, Ep., şi Zenovia, sora sa; Sf. Ap. Cleopa
31 V Sf. Ap. Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul şi Narcis; Sf. Mc. Epimah (Post)

 

1 S Sf. doctori fără de arginţi Cosma şi Damian, din Asia (Pomenirea morților - Moşii de toamnă)
2 D Sf. Mc. Achindin, Pigasie, Elpifidor, Aftonie şi Anempodist
Duminica a XXII-a după Rusalii (Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr); Ap. Galateni VI, 11-18; Ev. Luca XVI, 19-31; glas 4, voscr. 10
 

 

Plecarea din Chisinau > Joi, 30 octombrie, ora 7.

Ziua 1, Joi, 30 octombrie  

IASI: Catedrala Mitropoliei Moldovei si Bucovinei - Moastele Sf.Cuv.Parascheva - ocrotitoarea Moldovei, Man.Sf.Trei Ierarhi - mormintele domnitorilor Vasile Lupu, Alexandru Ioan Cuza si Dimitrie Cantemir, Monumentul ecvestru al lui Stefan cewl Mare si Sfant, palatul culturii, Biserica Sf.Nicolae Domnesc.Man.Tazlau si/sau Man.Bisericani.

Man.Bistrita - Icoana facatoare de minuni ai Sf.Ana, mormantul domnitorului Moldovei Alexandru cel Bun, Man.PangaratiPopas Cheile Bicazului / Lacul Rosu. Man.Izvorul Muresului: participare la Vecernie

Cazare 1: Man.Izvorul Muresului. 


Ziua 2, Vineri, 31 octombrie  

Man.Izvorul Muresului: participare la Sfanta Liturghie. Man.Berivoi si/sau Man.Dejani.

Man.Sambata de Sus: Urcare/coborare pe jos la Pestera parintelui Arsenie Boca (3-4 ore). Izvorul parintelui Arsenie Boca. Mormintele Mitropolitului Antonie Plamadeala şi a Parintelui Teofil Paraianu. Participare la Vecernie.  

Cazare 2: Man.Sambata de Sus


Ziua 3, Sambata1 noiembrie  

Man.Prislop: Sfanta Liturghie, Mormantul parintelui Arsenie Boca. Pestera Sf Ioan de la Prislop.Man.Afteia si/sau Man.Strungari

ALBA IULIA: Schitul Sf. Lazar, Catedrala Reintregirii Sf.Treime, monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, cetatea. Man.Ramet: participare la Vecernie, Cheile Rametului.

Cazare: Man.Ramet.


Ziua 4, Duminica2 noiembrie  

Man.Ramet: Sf Liturghie, icoana facatoare de minuni ai Maicii Domnului, Man.Aiud, Man.Turda, Man.ReceaMan.Petru Voda- Mormantul parintelui Iustin Parvu si/sau Man.Paltin.

 

Pelerinaj 13-15 septembrie 2014 (4 zile / 3 nopţi)

Plecarea din Chisinau > Vineri, ora 7.30. 


Ziua 1, Vineri12 septembrie  

IASI: Catedrala Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, inchinare la moastele Sf.Cuvioase Parascheva-ocrotitoarea Moldovei. Man.HADAMBUBORZEŞTI - popas acasă la Sf. Voievod Ştefan cel Mare (biserica, muzeul şi monumentul), FĂGĂRAŞ - Catedrala ortodoxa si Cetatea lui Mihai Viteazul, Biserica HUREZMăn.BRĂNCOVEANU - Sâmbăta de Sus: participare la Vecernie, izvorul din padure a parintelui Arsenie Boca.

Cazare 1: Man.Sambata de Sus-Brancoveanu.


Ziua 2, Sambata, 13 septembrie

Măn.BRĂNCOVEANU - Sâmbăta de Sus: participare la Sf.Liturghie, mormintele Î.P.S.  Dr. Antonie Plămădeală – Mitropolit al Ardealului, Crişanei şi Maramureşului (1982-2005), chilia si mormantul părintelui Teofil Părăian. Măn.CARTISOARA, SIBIU: Catedrala "Sf.Treime" Mitropoliei Ardealului > Moastele Sf.Ierarh Andrei Saguna. Măn. PRISLOP: participare la Vecernie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera Sf.Ioan de la Prislop. 

Cazare 2: Hateg.


Ziua 3, Duminica, 14 septembrie,  Inaltarea Sf.Cruci.

Măn. PRISLOP: participare la Sf.Liturghie de HramMăn.AFTEIA, ALBA IULIA: Catedrala Sf.Treime, Monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, Măn.Sf.LAZĂR, Măn.RAMETparticipare la Vecernie. 

Cazare 3: Man.Ramet.

Ziua 4, Luni, 15 septembrie

Măn.RAMETparticipare la Sf.Liturghie, icoana facatoare de minuni ai Maicii Domnului. Măn.AIUD si/sau Măn.RECEA, Măn.IZVORUL MURESULUI, popasuri Lacul Rosu si/sau Cheile Bicazului, Măn.PANGARATI, Piatra Neamt: Turnul si Biserica Sf.Ioan construite de Sf.Voievod Stefan cel Mare.


Varianta 1  (3 zile / 3 nopţi)

Plecarea din Chisinau > Vineri, ora 19. 

Ziua 1, SÂMBĂTĂ19 octombrie  

ALBA IULIA: Măn.Sf.LAZĂR: participare la Sf.LiturghieCatedrala Sf.Treime, Monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, Cetatea.  ORĂŞTIE: capitala din câmpie a Daciei, monumentul Stindardului Dacic (scurt popas).  HUNEDOARA: Castelul Corvinilor (scurt popas). Măn. PRISLOP: participare la Vecernie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera şi Moaştele Sf.Ioan de la Prislop.     Cazare 1: Hateg.

Ziua 2, DUMINICĂ, 20 octombrie

Măn.PRISLOP: participare la Sf.Liturghie.  SIBIU: Catedrala Mitropoliei "Sf.Treime" (scurt popas). Măn.BRĂNCOVEANU - Sâmbăta de Sus: mormintele Î.P.S.  Dr. Antonie Plămădeală – Mitropolit al Ardealului, Crişanei şi Maramureşului (1982-2005) şi a părintelui Teofil Părăian, izvorul din padure a parintelui Arsenie Boca.

Sambata de Sus: Liturghia. Peştera părintelui Arsenie Boca, Izvorul părintelui Arsenie Boca.

 FĂGĂRAŞ - Cetatea lui Mihai Viteazul (scurt popas). BRAŞOV: Biserica Sf.Nicolae, Muzeul Prima Şcoală Românească, Biserica Sf.Treime, Biserica Neagră, Piaţa Sfatului, program liber in oraş 1 ore. 

Ziua 3, LUNI, 21 octombrie  

ALBA IULIA: Măn.Sf.LAZĂR: participare la Sf.LiturghieCatedrala Sf.Treime, Monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, Cetatea.  ORĂŞTIE: capitala din câmpie a Daciei, monumentul Stindardului Dacic (scurt popas).  HUNEDOARA: Castelul Corvinilor (scurt popas). Măn. PRISLOP: participare la Vecernie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera şi Moaştele Sf.Ioan de la Prislop.     Cazare 1: Hateg.

Plecarea spre Chisinau din Brasov > ora 20.00.

BORZEŞTI - popas nocturn (in drum spre Chisinau) acasă la Sf. Voievod Ştefan cel Mare (biserica, muzeul şi monumentul).

Sosirea la Chisinau > Luni, 15 aprilie, ora 6. 


Varianta 2 (2 zile / 3 nopţi)

Plecarea din Chisinau > Vineri, 12 aprilie, ora 19. 

Ziua 1, SÂMBĂTĂ, 13 aprilie  

ALBA IULIA: Măn.Sf.LAZĂR: participare la Sf.LiturghieCatedrala Sf.Treime, Monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, Cetatea.  ORĂŞTIE: capitala din câmpie a Daciei, monumentul Stindardului Dacic (scurt popas).  HUNEDOARA: Castelul Corvinilor (scurt popas). Măn. PRISLOP: participare la Vecernie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera şi Moaştele Sf.Ioan de la Prislop.     Cazare 1: Hateg.

Ziua 2, DUMINICĂ, 14 aprilie

Măn.PRISLOP: participare la Sf.Liturghie.  SIBIU: Catedrala Mitropoliei "Sf.Treime" (scurt popas). Măn.BRĂNCOVEANU - Sâmbăta de Sus: mormintele Î.P.S.  Dr. Antonie Plămădeală – Mitropolit al Ardealului, Crişanei şi Maramureşului (1982-2005) şi a părintelui Teofil Părăian, izvorul din padure a parintelui Arsenie Boca. FĂGĂRAŞ - Cetatea lui Mihai Viteazul (scurt popas). BRAŞOV: Biserica Sf.Nicolae, Muzeul Prima Şcoală Românească, Biserica Sf.Treime, Biserica Neagră, Piaţa Sfatului, program liber in oraş 1 ore. 

Plecarea spre Chisinau din Brasov > ora 20.00.

BORZEŞTI - popas nocturn (in drum spre Chisinau) acasă la Sf. Voievod Ştefan cel Mare (biserica, muzeul şi monumentul).

Sosirea la Chisinau > Luni, 15 aprilie, ora 6. 


Varianta 3  (3 zile / 4 nopţi)

Ziua 1, SÂMBĂTĂFĂGĂRAŞ - Cetatea lui Mihai Viteazul, Măn.BRĂNCOVEANU - Sâmbăta de Sus: participare la Sf.Liturghie, mormintele Î.P.S.  Dr. Antonie Plămădeală – Mitropolit al Ardealului, Crişanei şi Maramureşului (1982-2005) şi a părintelui Teofil Părăian / MUNŢII FĂGĂRAŞ – drumeţie pe jos spre Chilia (cota 1600 m.alt.) şi Izvorul cu apă tămăduitare din pădure a părintelui Arsenie Boca, participare la Vecernie, Măn.Berivoi şi/sau Man.Dejani. 

Cazare 1: Măn.Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus.

Ziua 2, DUMINICĂ SIBIU: Catedrala Mitropoliei "Sf.Treime" participare la Sf.Liturghie, / ORĂŞTIE: capitala din câmpie a Daciei, monumentul Stindardului Dacic, SARMIZEGETUSA: capitala din munte a Daciei  şi/sau HUNEDOARA: Castelul Corvinilor, Măn.PRISLOP sau ALBA IULIA: Catedrala Sf.Treime, Monumentul lui Mihai Viteazul, Sala Unirii, Cetatea, Măn.Sf.LAZĂR: participare la Vecernie. 

Cazare 2: Măn.Prislop sau Măn.Sf.Lazăr.

Ziua 3, Luni  Măn. PRISLOP: participare la Sf.Liturghie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera şi Moaştele Sf.Ioan de la Prislop, BRAŞOV: Biserica Sf.Nicolae, Muzeul Prima Şcoală Românească, Biserica Sf.Treime, Biserica Neagră, Piaţa Sfatului, program liber oraş 1-2 ore. BORZEŞTI - popas acasă la Sf. Voievod Ştefan cel Mare (biserica, muzeul şi monumentul).


Varianta 4 (4 zile / 5 nopţi)

Ziua 1, VINERIBORZEŞTI - popas acasă la Sf. Voievod Ştefan cel Mare (biserica, muzeul şi monumentul), FĂGĂRAŞ - Cetatea lui Mihai Viteazul, Măn.BRĂNCOVEANU - Sâmbăta de Sus: mormintele Î.P.S.  Dr. Antonie Plămădeală – Mitropolit al Ardealului, Crişanei şi Maramureşului (1982-2005) şi a părintelui Teofil Părăian / MUNŢII FĂGĂRAŞ – drumeţie pe jos spre Chilia (cota 1600 m.alt şi Izvorul cu apă tămăduitare din pădure a părintelui Arsenie Boca, participare la Vecernie. 

Cazare 1: Măn.Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus.

Ziua 2, SÂMBĂTĂ    SIBIU: Catedrala Mitropoliei "Sf.Treime" / ORĂŞTIE: capitala din câmpie a Daciei, monumentul stindardului dacic, SARMIZEGETUSA: capitala din munte a Daciei,  HUNEDOARA: Castelul Corvinilor, Măn.PRISLOP: participare la Vecernie *depinde de cazare. 

Cazare 2: Măn.Prislop sau Hotel Hunedoara/Haţeg.

Ziua 3, DUMINICĂ  Măn. PRISLOP: participare la Sf.Liturghie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera şi Moaştele Sf.Ioan de la Prislop, Biserica DENSUS, Măn.LAINICI, Tg.JIU, Măn.Polovraci, Măn.HOREZU: participare la Vecernie.  

Cazare 3: Măn.Horezu / Măn.Bistriţa.

Ziua 4, LUNI   Măn.BISTRIŢA: participare la Sf.Liturghie, Icoana făcătoare de minuni ai Maicii Domnului, Moaştele şi Peştera Sf.Grigorie Decapolitul, şi/sau Măn.ARNOTA, Măn.DINTR-UN LEMN, Schitul SURPATELE, Măn.GOVORA, Popas în drum spre casă BUZĂU sau BUCUREŞTI.


Cuvinte alese din scrierile părintelui

„Iubirea lui Dumnezeu pentru cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt faţă de Dumnezeu.”

„Cât asculţi de Dumnezeu, atât ascultă şi Dumnezeu de tine.”

„Dumnezeu nu uită de om, cum uită omul de Dumnezeu.”

„Doar Sfânta Liturghie mai ţine lumea.”

„Cel mai greu păcat, veşnic fără iertare, este starea omului împotriva adevărului.”

„Credinciosul în Dumnezeu depăşeşte limitele omului.”

„Necredincioşii, spre ruşinea noastră, îşi cred necredinţei lor mai mult decât credem noi credinţa noastră.”

„Iertând, ştergi ce ierţi. Ce ierţi la altul, ţie ţi se şterge. Judecata aceasta te scoate de sub judecată.”

‚Înzestrările lui Dumnezeu nu sunt date ca simple ornamente de care să ne bucurăm numai noi.”

„Voi ştiţi despre Iisus o mulţime de lucruri, dar nu-L ştiţi pe El. Şi până nu-L găseşti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ţi găseşti nici sensul tău, nici sensul lumii.”

„Necazurile vieţii sunt un grai mai aspru al lui Dumnezeu către oamenii mai grei sau mai vicleni la minte.”

„Păcatele se înregistrează în codul genetic al fiecăruia.”

„Dacă nu poţi vorbi cu copiii tăi despre Dumnezeu, vorbeşte cu Dumnezeu despre ei.”

„Sunt multe chipuri de a intra în Împărăţia lui Dumnezeu, dar numai o singură uşă: Iisus.”

„Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.”

„Creştinismul nu e numai o afacere de Duminică, ci e o strădanie de toate zilele.”


Măn. PRISLOP: participare la Vecernie, Mormântul părintelui Arsenie Boca, Peştera Sf.Ioan de la Prislop. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Traseul pelerinajului

Preţul: 130 euro/pers.
Alte pelerinaje
Nici o inregistare
Sus
EMAUS în imagini
Constanţa-Catedrala Sf.Ap.Petru şi Pavel Mănăstirea Pângăraţi din Moldova Manastirea Malevi Cetatea Neamtului Constanţa-Catedrala Sf.Ap.Petru şi Pavel, istoric Măn. Voroneţ
» Vezi întreaga galerie foto

Centrul de Pelerinaj „EMAUS” din cadrul Mitropoliei Basarabiei

 Adresa: str. 31 August 1989, Nr. 161, Chişinău, Republica Moldova, Cod poştal: MD 2004

  (+373) 60.595.146  (+373) 79.776.216

  Copyright © 2010. Toate drepturile rezervate. Site-ul a fost lansat oficial la data de 18 octombrie 2010